Takie te...

Co wpływa na długość życia kota?

Koty należą do jednych z najpopularniejszych zwierząt domowych. Długość życia kota może być zróżnicowana i zależeć od odmiennych czynników. Duże znacznie odgrywają w tym przypadku właściwa pielęgnacja i opieka nad czworonogiem. Oczywiście różnice pojawiają się również w przypadku kotów wolnożyjących, których długość życia jest przeważnie znacznie niższa, niż ma to miejsce u kotów udomowionych. Jak długo w takim razie żyją koty?

  1. Elementy wpływające na długość życia kotów
  2. Długość życia kota

jak długo żyje kot

Elementy wpływające na długość życia kotów

Długość życia kota uzależniona będzie od stanu zdrowia zwierzęcia. Żeby mógł cieszyć się on długimi latami życia, niezbędna będzie odpowiednia dieta, bogata w witaminy i mikroelementy, zapewnienie właściwej profilaktyki w formie szczepień oraz szybkie reagowanie na pojawiające się problemy zdrowotne. Kocia dieta musi zawierać posiłki wysokomięsne. Najlepiej sprawdzą się mokre karmy lub też surowe mięso, uzupełniane dodatkowo o dedykowane suplementy. Właściciel kota powinien zadbać również o to, by w pożywieniu nie znajdowała się zbyt duża liczba węglowodanów, gdyż przekładają się one na ryzyko powstania otyłości, cukrzycy oraz chorób nerek lub wątroby. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być kastracja. W ten sposób ochronić można kocura przed starciami z innymi samcami, natomiast kotki przed męczącymi rujami. Przyczyniają się one bowiem do licznych porodów lub też powstawania chorób. Żeby zwierzę zachowało dobre zdrowie, konieczna jest również odpowiednia dawka ruchu. Nie należy jednak wypuszczać kota bez żadnego nadzoru, bowiem grozi mu wówczas wiele niebezpieczeństw. Posiadając kota, warto regularnie odwiedzać lekarza weterynarii. Niezbędne jest to po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów mogących świadczyć o chorobie, jednak w przypadku starszych kotów, można robić to także profilaktycznie. Odpowiednia troska, zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowej diety, to recepta na długie życie kota.

Długość życia kota

Rozwój weterynarii sprawił, że koty stają się coraz bardziej długowieczne. Jak długo żyją koty? Średnia według danych statystycznych wynosi obecnie od 12 do 14 lat. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których poszczególne osobniki mogą dożywać nawet 20 lat. Kocie życie może się skrócić z uwagi na pojawiające się choroby genetyczne lub też schorzenia typowe dla określonych ras. Koty żyjące na wolności żyją przeważnie krócej. Narażone są one na większą ilość różnego rodzaju zagrożeń, takich jak potrącenie przez samochód lub atak psa. Wiele zależy także od określonej rasy. Za długowieczne uznawane są koty syjamskie, które mogą żyć nawet 15 – 20 lat. Podobny wiek osiągają również rosyjskie koty niebieskie.