Wnętrza

Małe mieszkanie z wielkiej płyty. Jak urządzić łazienkę?

Łazienki lub kuchnie pozbawione okien, to specjalność budowniczych epoki Prl-u. Aby jednak oddać sprawiedliwość ludziom pracy, pamiętajmy, że takie lokale mieszkalne powstawały w socjalistycznych biurach projektowych. Niestety wiele osób wciąż musi zmieścić się na niewielkim metrażu i to często wraz z całą rodziną.
Aby lepiej mieszkało się bloku z wielkiej płyty, powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej aranżacji pomieszczeń. Wymiana instalacji elektrycznej oraz wymiana rur w mieszkaniu, to podstawa każdego remontu, zwłaszcza, gdy nie był on przeprowadzany od wielu, wielu lat. Małe klitki najlepiej prezentują się w jasnych kolorach.

Jakie kolory do małej łazienki bez okna?

  • Odpowiednie będą połyskujące pastele, takie jak beże, róże rozmyte błękity, szarości, złamane lub czyste biele. Możemy nałożyć różne odcienie, aby zaakcentować poszczególne części pomieszczenia.
  • Fronty szafek powinny być jak najlepszej jakości, najlepiej drewniane. Drewno należy zaimpregnować i zabezpieczać przed wilgocią. Jednak naturalne drewno nie wyłącza się tak szybko jak najtańsza płyta MDF lub płyta pilśniowa. Kolory drewna również powinny być utrzymane w jasnej tonacji.
  • Kolorowe akcenty możemy wprowadzić do małej łazienki dwojako. Szukając inspiracji odnośnie tego, jakie kolory do małej łazienki bez okna się sprawdzą, możemy ułożyć płytki ceramiczne. Wzorzyste i kolorowe płytki ułożone naprzemiennie z jednolitymi dadzą ciekawy efekt wizualny. Należy jedynie mieć na uwadze, aby nie przesadzić z mnogością wzorów i kolorów, gdyż powstanie nam istny chaos.
  • Dobre oświetlenie może zdziałać cuda. Jeśli zadbamy o to, aby źródeł światła było po kilka w pomieszczeniu, da nam to efekt optycznego powiększenia małej łazienki. Ponadto, gdy użyliśmy połyskującej farby, światło będzie ładnie odbijało się od powierzchni, co również da efekt powiększający.

Przemyślane rozwiązania, w tym dobór kolorów ścian, mebli, oświetlenia, a także montaż dobrej jakości wentylatorów, sprawią, że korzystanie z małej łazienki będzie przyjemnością