Wnętrza

Trudny wybór wystroju sypialni

Odpowiednio dobrane łóżko ma bezpośredni wpływ na jakość naszego snu – zwłaszcza odpowiednio dobrany materac. Na rynku dostępne są materace o różnym stopniu miękkości, dzięki czemu każdy może dobrać model odpowiadający jego indywidualnym upodobaniom. Należy jednak pamiętać, że w trosce o profilaktykę kręgosłupa nie powinniśmy stawiać na przesadnie miękkie (choć z pewnością wygodne) materace. Powinien on być także dostosowany do wzrostu osoby, która będzie na nim spała, aby umożliwiał optymalne oparcie jej ciała w pozycji leżącej. Sklepy meblowe często oferują klientom komplety, w skład których wchodzą zarówno łózko, jak i materac, ale warto sprawdzić, czy jest on dla nas aby na pewno odpowiedni.

 

Dla wielu użytkowników równie ważny jak kwestia wygody jest design łóżka – powinno się ono ładnie prezentować w sypialni. Często łóżko jest dobrane do reszty wystroju pomieszczenia; osoby posiadające drewniane meble decydują się na pasujące odcieniem łóżko drewniane do sypialni, natomiast osoby stawiające na nowoczesny wystrój wnętrza częściej decydują się na łóżko z tworzywa sztucznego, które dzięki doborowi odpowiedniej okleiny świetnie wpasuje się w wystrój np. w stylu wenge. J

 

edną z zasadniczych kwestii jest też wielkość łóżka; wiadomo, że do sypialni dziecięcej wybierzemy raczej łóżko pojedyncze (lub piętrowe, jeśli dzieli ją dwoje dzieci), natomiast do małżeńskiej – łóżko podwójne. Według europejskich standardów łóżko podwójne ma wymiary 1, 4 m × 2 m, natomiast pojedyncze 0, 9 m × 2 m i takie najczęściej dostępne są w sklepach meblowych, istnieje jednak możliwość wykonania łóżka o innych wymiarach na indywidualne zamówienie klienta.
Wiele osób decyduje się na zakup rozkładanych kanap czy narożników z funkcją spania; trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze są one odpowiedni wyprofilowane, co znacznie zmniejsza komfort snu oraz negatywnie wpływa na kręgosłup – niewłaściwie podparcie podczas snu może sprzyjać odczuciu zesztywnienia karku odczuwalnym szczególnie po przebudzeniu.