Wnętrza

Żarówki ledowe. Zwykła żarówka, energooszczędna czy ledy?

Oświetlenie mieszkania jest bardzo ważna kwestią. Powinno być nie tylko funkcjonalne, ale także ekonomiczne, dlatego tradycyjne żarówki są powoli wypierane przez żarówki energooszczędne oraz lampy ledowe. Dlaczego? Otóż typowa żarówka składa się z wykonanego z trudno topliwego materiału (najczęściej wolframu) żarnika umieszczonego w bańce próżniowej; pod wpływem prądu żarnik rozgrzewa się i emituje światło widzialne. Wadą tradycyjnych żarówek jest to, że rozgrzewają się za bardzo, przez co dużo energii wytracają w po postaci ciepła – a przecież nie o ciepło chodzi jej użytkownikom.

 

Alternatywą dla niej stały się żarówki energooszczędne, które wbrew obiegowym opiniom wcale nie zużywają mniej prądu – po prostu oszczędzają energię czerpaną ze źródła zasilania, to znaczy nie oddają jej w postaci ciepła, tylko większość zużywają na “produkcję” światła widzialnego. Inną możliwością rozświetlenia pokoju są ledy, powszechnie znane jako żarówki led, choć to określenie nie jest do końca poprawne – ledy działają dzięki diodom elektroluminescencyjnym (w ich skład wchodzą diody, które pobudzone prądem elektrycznym emitują niebieskie światło, które z kolei aktywuje drugi element składowy ledów – luminofor; luminofor to substancja ulegająca luminacji, czyli świeceniu niewywołanemu termicznie – w przypadku żarzenia się wolframowego żarnika żarówki emisja światła zachodzi jak najbardziej pod wpływem czynnika termicznego), dlatego ta zasadnicza różnica nie pozwala klasyfikować diod led jako żarówek.

 

Gdzie można kupić oświetlenie ledowe? Jest ono tak powszechne, że chciałoby się powiedzieć, iż niemal wszędzie – począwszy aukcji internetowych, poprzez markety budowlane, na sklepach elektrycznych kończąc. Jeśli komuś zależy na fachowym doradztwie, może udać się do sklepu specjalizującego się w oświetleniu typu led – większe miasta, takie jak Warszawa, Poznań czy Wrocław, posiadają kilka takich punktów, gdzie wykwalifikowany personel z pewnością chętnie udzieli pomocy osobom niezbyt zorientowanym w temacie oświetlenia diodami.