Kwiaty i Ogród

Jak wybrać sztuczną trawę na taras?

Sztuczna trawa to rozwiązanie idealne dla tarasów i balkonów – nie tylko gwarantuje piękną zieleń przez cały rok, ale również dbanie o taką trawę nie jest zbyt czasochłonne i wymagające dużego wysiłku. Aby jednak móc cieszyć się urokiem sztucznej trawy w każdej sytuacji, warto wiedzieć czym się kierować przy jej wyborze.

Zalety sztucznej trawy

Zalet sztucznej trawy jest bardzo wiele, nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie sięga po nią coraz więcej osób. Jest ona bowiem nie tylko wysoce odporna na działanie niskich temperatur i promieniowania UV, ale również aby wyglądała pięknie i nienagannie nie potrzebuje żyznej gleby i ciągłego podlewania. Taka trawa nigdy nie zwiędnie i będzie zawsze intensywnie zielona. Dużym atutem takiej trawy są również jej właściwości izolujące przed zimnem – to jest możliwe przede wszystkim dzięki zastosowaniu specjalnej gumy bądź lateksu, umieszczanego w warstwie podkładowej trawy. Do wykonania trawy wykorzystuje się również sztuczne tworzywa, dzięki czemu mimo intensywnego użytkowania, taka trawa na tarasie czy balkonie leżeć może wiele lat.

Czym się kierować przy wyborze sztucznej trawy?

Na rynku jest ogromny wybór sztucznej trawy. Nie każda jednak jest odpowiednio trwała i wysokiej jakości. O tym, czy sztuczna trawa będzie wyglądała efektywnie i posłuży długie lata decyduje przede wszystkim rodzaj tworzyw i materiałów wykorzystanych do jej wykonania. Ponadto przy zakupie sztucznej trawy warto zwracać również baczną uwagę na jej grubość oraz to, czy została ona prawidłowo zamontowana w miejscu docelowym. Warto pamiętać o tym, że bardzo ważne jest zapoznanie się z wytycznymi producenta odnośnie montażu i samego użytkowania sztucznej trawy – trzymanie się takich zasad z całą pewnością pozwoli na znacznie dłuższe i efektywniejsze jej użytkowanie.
W większości przypadków na balkonie czy tarasie najlepiej sprawdzi się sztuczna trawka wykonana z polipropylenu, wyposażona w podkład z gumy bądź lateksu (który dodatkowo jest perforowany, co pozwoli na dobrą przepuszczalność wody, dzięki czemu taka trawa pod wpływem nadmiernej wilgoci nie zgnije).
Sztuczną trawę najczęściej kupić można w rolkach, choć oczywiście zdarzają się sytuacje, w których taką balkonową czy tarasową wykładzinę zakupić można w formie płytek. Niezależnie jednak od formy w jakiej nabywana jest sztuczna trawa, w przypadku balkonów i tarasów najbardziej optymalna będzie taka, której grubość wynosi około 7 mm. Większość tego typu wykładzin można swobodnie docinać, uzyskując potrzebny wymiar.