Projektowanie ogrodów. Automatyczne systemy nawadniające.
Podlewanie roślin i trawy na dużej działce może być kłopotliwe. Aby utrzymać ogród w dobrym stanie i zapewnić roślinom wzrost, musimy je regularnie nawadniać. Automatyczny system nawadniania jest wygodny i praktyczny, dlatego, jeśli masz duży i okazały teren, warto taką opcję rozważyć.
Oszczędność i funkcjonalność – ogród wykonanie
Projektowanie ogrodu możemy zlecić profesjonalistom lub zabrać się za to samodzielnie. W każdym z tych przypadków, należy pomyśleć o dobrym systemie nawadniającym. Automatyczny system jest niezwykle opłacalny. Podczas nawadniania roślin przy pomocy automatycznego sterownika oszczędzamy nawet o połowę więcej wody, niż w trakcie tradycyjnego podlewania. Nowoczesne sterowniki można także zaprogramować w ten sposób, że zapewnią one różnym gatunkom roślin odpowiednią dawkę wody. Wymagania roślin odmiennych gatunkowo różnią się między sobą, dlatego możemy zaprogramować podaż wody odpowiadającą realnemu zapotrzebowaniu. Pracę sterowników można również zaprogramować na noc, kiedy parowanie wody z gleby jest znacznie mniejsze. Wodę do systemu można czerpać z pobliskiej studni. Nawadnianie ogrodu przy pomocy automatycznego sterownika nie wymaga od nas tak dużej uwagi i poświęcenia czasu, jak w przypadku podlewania konewką czy wężem ogrodowym.
Automatyczny system nawadniania rodzaje:
- Zraszacze statyczne. Mają dosyć niskie zasięgi. Będą idealne do nieregularnych, niewielkich trawników o małej powierzchni i ogrodów, gdzie przeważają średniej wysokości rośliny.
- Zraszacze turbinowe, rotacyjne. Mają duży zasięg i łatwo się regulują, dostosowując do różnego rodzaju nachylenia. Można je ustawić pod kątem, tak aby nawadniały, na przykład tylko wybraną część trawnika lub ogrodu. Kupując taki automatyczny system, warto zwrócić uwagę, czy jest on wyposażony w przekładnię zębatą. Dzięki niej możliwe jest włączenie kurtyny wodnej o bardzo dużym zasięgu. Doskonałe do trawników o zróżnicowanym ukształtowaniu.
- Do szklarni, sadów oraz ogrodów z okazałymi drzewami najlepsze będą mikrozraszacze turbinowe i statyczne. Pozwalają one na nawadnianie trawników, które rosną pod drzewami lub rozłożystymi krzewami. Nie są zbyt często wykorzystywane w ogrodach przydomowych.
- Dalekosiężne zraszacze młoteczkowe stosuje się na pastwiskach, boiskach oraz polach uprawnym. Dobrze się sprawdzą w dużych powierzchniowo ogrodach i sadach. Ich zasięg dochodzi do około 54 metrów.
- Wysoko innowacyjnym systemem automatycznego nawadniania jest nawadnianie kropelkowe. Polega on na dostarczaniu wody bezpośrednio do korzeni. W tym przypadku musimy mieć jednak dostęp do czystej wody. System ten jest najbardziej wydajny i precyzyjny. Pozwala na maksymalne oszczędności wody, których straty nie przekraczają 10 procent.
Montaż – ogród wykonanie:
Samodzielna instalacja systemu nawadniającego nie powinna sprawić kłopotu właścicielom małych ogrodów. Natomiast duża powierzchnia i różnorodne gatunki roślin, wymagają założenia systemu przez fachowców, którzy biorą pod uwagę typ roślinności i zróżnicowanie terenu. Jeśli dopiero planujemy powstanie naszego ogrodu, powinniśmy skorzystać z usług architekta krajobrazu, który uwzględni automatyczny system nawadniania w planach. Cena zakupu i montażu automatycznego zraszacza zależy od modelu i rodzaju urządzenia. Koszty z całą pewnością są większe na początek, jednak patrząc w dalszej perspektywie jest to przedsięwzięcie bardzo opłacalne. Przede wszystkim, głównym atutem takiego rozwiązania jest oszczędność wody, dochodząca do 50 proc. Kolejnym istotnym czynnikiem przemawiającym za automatycznym systemem jest oszczędność czasu. Podlanie w tradycyjny sposób dużych połaci jest niekiedy wręcz niewykonalne lub bardzo pracochłonne. Automatyczny system nawadniający jest z pewnością opcją, którą warto rozważyć, aby ułatwić sobie życie.