Takie te...

Ryba danio – pomoc w wyborze i wyposażeniu zbiornika

Danio, nazywany również danio pręgowany, to jedna z najpopularniejszych rybek hodowlanych. Danio może współżyć z innymi rybami w obrębie tego samego zbiornika, stanowiąc jego wyjątkową ozdobę. Wiele osób wybiera danio z uwagi na jego proste wymagania hodowlane oraz łatwą dostępność w sklepach akwarystycznych. W warunkach hodowlanych, danio może dożyć nawet 5 lat (choć niektóre podgatunki odznaczają się większą żywotnością), osiągając przy tym rozmiar do 5 cm. Poniżej przybliżamy temat hodowli danio, skupiając się na doborze i aranżacji zbiornika wodnego. Dowiesz się co powinno się w nim znaleźć, by rybka ta poczuła się szczęśliwa, a Ty zadowolony ze swojego sukcesu hodowlanego.

Danio w zbiorniku hodowlanym – czyli jak wybrać akwarium i jego podłoże

Danio należy zaliczyć do gatunków rybek stosunkowo ruchliwych. Nadają się do hodowli zarówno w ławicach jednogatunkowych, jak i w zbiornikach z innymi lokatorami. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki będą szczęśliwe z tego powodu. Nie zaleca się łączenia danio z rybami o agresywnym usposobieniu lub tymi szczególnie powolnymi. Nadmierna ruchliwość danio mogłaby je prowokować oraz irytować.

Zbiornik dla danio powinien mieć standardowy kształt prostopadłościanu, o długości przedniej szybki pomiędzy 60-100 cm. W przypadku niektórych podgatunków (np. danio meblarskie), zbiornik może być nawet jeszcze dłuższy. Tak duże rozmiary wynikają właśnie z aktywności rybek, które potrzebują przestrzeni do swobodnego przemieszczania się. Konieczne jest również sięgnięcie po akwarium z pokrywą, która będzie przeciwdziałać niepożądanemu wyskakiwaniu ryb ze zbiornika (wbrew pozorom, są one do tego zdolne).

Danio nie wymagają stosowania specjalnych rodzajów podłoża. Wystarczy sięgnąć po standardowy żwirek lub piasek, które pomogą Ci w zamocowaniu roślin oraz ustawieniu ozdób. Warto jednak wybierać podłoże o stosunkowo ciemnym kolorze, co wzmocni widoczność rybek. Jest to jednak kwestia wyłącznie estetyczna.

Warunki przyjazne danio – czyli jak stworzyć odpowiednie środowisko hodowlane

Wymagania stawiane przez danio nie są szczególnie trudne do zagwarantowania. Warto przede wszystkim utrzymać temperaturę wody na poziomie minimum 20 stopni. Powinna w tym pomóc prosta grzałka, jednak w przypadku większych zbiorników – konieczne może okazać się sięgnięcie po zestaw mocniejszy bądź po dwa osobne urządzenia. PH wody powinno być lekko kwaśne, a jej wymiana na nową powinna następować średnio co 2 tygodnie. Ponadto, w zbiorniku muszą znaleźć się inne obowiązkowe sprzęty: filtr, napowietrzacz, a także lampka.

Karmienie danio również nie należy do szczególnie wymagających. Jest to gatunek ryb wszystkożernych, które mogą przyswajać zarówno pokarm naturalny jak i przetworzony. Możesz skorzystać między innymi z szeroko dostępnych granulatów i suszonych płatków. Zaleca się, by karmienie danio następowało raz dziennie, poprzez podanie niewielkiej porcji karmy.

Warto na koniec podkreślić, że danio to gatunek stosunkowo wytrzymały i odporny na choroby, a także łatwy w rozmnażaniu. Jeśli tylko stworzysz odpowiednie warunki hodowlane, rybki zaczną rozmnażać się bez Twojej specjalnej pomocy.