Kwiaty i Ogród

Czym zajmuje się snycerz? O zapomnianym rzemiośle

Snycerstwo jest rzemiosłem wykorzystywanym przede wszystkim w sztuce ludowej. Jest znane od niepamiętnych czasów i wywodzi się prawdopodobnie z epoki paleolitu. Już w starożytności snycerze posługiwali się dłutami, wykonując misterne zdobienia oraz wyjątkowe rzeźby. Jak pracuje snycerz oraz na czym polega dziś już nieco zapomniane, ale wciąż praktykowane rzemiosło?

Snycerstwo to stara dziedzina sztuki zdobniczej. Jest to rodzaj rzemiosła artystycznego, które polega na rzeźbieniu w drewnie, a dawniej także w kamieniu. Znane było najprawdopodobniej już w górnym paleolicie i w wielu okresach było przodującą gałęzią rzeźbiarstwa. Przetrwało po dziś dzień w niewiele zmienionej formie, jak chodzi o wykorzystanie narzędzi i materiału, jakim jest drewno.

Jak pracuje snycerz?

Do wykonania rzeźb w drewnie snycerz używa specjalnych dłut o różnych ostrzach – płaskich lub w kształcie litery U i V. Dłuta do wykonywania specjalnych cieć mogą być również odpowiednio profilowane. Dłuto jest podbijane knyplem, czyli podbijakiem. Jest to młotek z dużym obuchem, służący do pobijania dłuta ręcznego w trakcie dłutowania rowków, otworów, wrębów oraz gniazd.

Snycerstwo to jednocześnie sztuka, ale i rzemiosło. Łączy w sobie elementy stolarstwa i rzeźbiarstwa. Snycerze wykonują nie tylko zdobienia i rzeźby z drewna, ale także meble, balustrady, ogrodowe ławy i inne elementy o przeznaczeniu użytkowym. Podstawowe inspiracje w sztuce snycerskiej to sztuka ludowa i folklor.

Przykłady sztuki snycerskiej

Piękne rzeźby z drewna zdobią wnętrza, obejścia domów, parki i skwery. Są popularnym elementem krajobrazu w miejscowościach turystycznych, ale nie tylko. Jeśli chodzi o ręcznie wykonane balustrady drewniane, możemy podziwiać je między innymi w Kościelisku, w restauracji Złota Gałąź w Tworogu i nie tylko. Efektowne zdobienia i rzeźby w drewnie możemy również oglądać w zajeździe Biały Krzyż na Przełęczy Salmopolskiej.

Zdobienia i rzeźby to doskonałe dopełnienie stylu regionalnego w architekturze i wyposażeniu wnętrz. Współczesne snycerstwo łączy często styl beskidzki ze stylem zakopiańskim, czego efektem jest niesamowite połączenie o góralskim charakterze. W rzeźbach z drewna, a także ornamentach, rozetach, balustrady i meblach obecny jest duch regionu. Sprawia to, ze każdy przykład snycerskiego rzemiosła jest unikatowym elementem tradycyjnego folkloru. Warto zainteresować się sztuką snycerską, ponieważ jest to coś, co przeżywa swój renesans.

Więcej informacji na temat sztuki snycerskiej znaleźć możesz po tym linkiem:https://grzegorz-michalek.pl/