Kwiaty i Ogród

Hiacynty – uprawa i wymagania

Hiacynty to jedne z najpopularniejszych kwiatów cebulowych, które spotkać można w wielu polskich ogrodach. Ten pochodzący z Azji kwiat uprawiany jest zarówno na rabatach, jak i w dużych donicach na balkonach i tarasach. Oto krotki przewodnik po odmianach i uprawie hiacyntów dla początkujących!

Hiacynt – najpopularniejsze odmiany

Hiacynty przeciętnie osiągają wysokość około 20-30cm. Są to pojedyncze łodygi zwieńczone dosyć długim kwiatostanem. Odmian hiacyntów jest całe mnóstwo – znajdziemy kwiaty o wspaniałym liliowym lub różowym kolorze, a także rośliny intensywnie niebieskie, kanarkowo-żółte oraz czerwone. Można sadzić je w gęstych kępach, co pozwala na stworzenie wspaniałego, wielokolorowego “dywanu” na ogrodowych rabatach. Wśród wielu odmian na wyróżnienie z pewnością zasługuje odmiana “Carnegie” charakteryzująca się pięknymi, śnieżnobiałymi kwiatostanami. Hiacynty wysadzane do ziemi ogrodowej kwitną zwykle w kwietniu i maju, a długość utrzymywania się kwiatów i czas przekwitania zależy od konkretnej odmiany.

Uprawa i wymagania hiacyntów

Hiacynty najlepiej rosną na stanowiskach o dużym lub umiarkowanym nasłonecznieniu. Wymagają sadzenia w glebie żyznej, próchniczej i bogatej w składniki pokarmowe. Są to rośliny o dosyć dużych wymaganiach w stosunku do podłoża: powinno ono być dobrze spulchnione, przepuszczalne i stosunkowo lekkie, najlepiej o zasadowym odczynie. Choć w sezonie letnim hiacynty wymagają delikatnego lecz regularnego podlewania przy łodydze, nie tolerują zbyt dużej wilgotności i łatwo chorują na choroby grzybicze. Kwiaty wykazują dosyć dużą odporność na niskie temperatury, jednak młode rośliny dodatkowo warto ochraniać przed mrozem przy pomocy ściółki, wyschniętych gałązek lub kory drzew. Terminy sadzenia roślin cebulowych w przypadku hiacyntów zaczynają się od sierpnia, a sezon trwa nawet do października. Hiacynty w doniczkach można wysadzać nawet późną jesienią, a wiosną lub latem przesadzić je do spulchnionej gleby w przydomowym ogródku.