Kwiaty i Ogród

Metody nawożenia trawników

Piękny, gęsty i zielony trawnik to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu, a przy tym idealne miejsce do odpoczynku i zabawy. Stworzenie takiego zielonego dywanu wymaga jednak trochę pracy – murawę trzeba regularnie kosić, nawadniać, a także, o czym wiele osób zapomina, nawozić. Jakich nawozów do trawnika użyć, kiedy je stosować i o czym pamiętać, by nie popełnić błędów? Podpowiadamy!

Kiedy należy zastosować nawóz do trawnika? 

Nie wystarczy sypnąć nawozem na oko, od przypadku do przypadku – by uzyskać pożądane efekty, nawożenie musi być systematyczne i dobrze przemyślane. Do wyboru są dwie metody. Pierwsza zakłada nawożenie 4 razy w roku z użyciem preparatów o krótkotrwałym działaniu:

  • wczesną wiosną z użyciem nawozów bogatych w azot (pobudzający wzrost trawy) i potas (wspierający ukorzenianie);
  • wczesnym latem z użyciem nawozów z żelazem i potasem;
  • na koniec lata z użyciem nawozów zawierających fosfor, magnez i potas (wzmacniające odporność trawy);
  • jesienią z użyciem preparatów z potasem, fosforem, żelazem lub miedzią, które wspierają rozwój korzeni i przygotowują trawnik do zimy.

Druga metoda opiera się na długodziałających nawozach do trawników, które wystarczy stosować dwa razy w roku – wiosną i jesienią.

Gdy trawnik jest zniszczony i zaniedbany, warto sprawdzić odczyn pH gleby. Jeśli jego wartość jest niższa niż 5,5 zaleca się wapnowanie, by odkwasić podłoże i zapewnić trawie optymalne warunki do wzrostu. Można także zbadać glebę pod kątem zawartości pierwiastków, by móc precyzyjnie dobrać nawóz do potrzeb i uzupełnić niedobory.

Jak nawozić trawnik? Prosta instrukcja krok po kroku 

Często popełnianym błędem jest aplikowanie nawozu z ręki i odmierzanie go „na oko”. Znacznie lepiej zainwestować w siewnik rotacyjny, dzięki któremu nawóz będzie rozkładany równomiernie. Trzeba też pamiętać, że zbyt duża ilość nawozu jest równie szkodliwa jak jego brak. Trzymajmy się zatem zaleceń producenta – wyjaśnia pracownik ogrodniczego sklepu internetowego Graminas.

Wybór nawozu i terminu jego aplikacji to pierwszy krok do skutecznego odżywienia trawnika. Drugim jest przestrzeganie kilku ważnych zasad. Po pierwsze, trawnik trzeba przygotować do nawożenia – skosić go, usunąć liście, ściętą trawę i inne organiczne resztki. Po drugie, nawóz rozsypuje się w pochmurny dzień, najlepiej przed prognozowanym deszczem – w innym razie po nawożeniu trzeba go obficie podlać. Po trzecie, podczas aplikacji trawa powinna być sucha.