Kwiaty i Ogród

Jak odpowiednio zaprojektować ogród?

Piękny wygląd ogrodu to w dużej mierze przede wszystkim jego odpowiednie zaprojektowanie. Wydawać by się mogło iż planując ogród wszystko będzie prezentowało się jak najlepiej po wykonaniu, jednakże nic bardziej mylnego, bowiem podczas projektowania można popełnić wiele różnorodnych błędów.

Umiar przede wszystkim

Projektowanie i zakładanie ogrodów powinno się opierać na tym, jak widzą go w przyszłości jego właściciele. Od tego uzależniony jest wybór roślin jak również innych dodatków do ogrodu. Jednakże bardzo częstym błędem, który popełniają przede wszystkim ci właściciele ogrodów, którzy zajmują się samodzielnie ich projektowaniem jest brak umiaru. Wielu z nich chce bowiem przenieść do siebie rośliny czy pomysły, które wpadły im w oko. Zazwyczaj jednak zapominają o tym, iż mają ograniczoną powierzchnię, na której nie da się zrealizować wszystkich pomysłów.

Dobór odpowiednich roślin

Wielkość ogrodu jak również jego położenie jest wyznacznikiem wyboru odpowiednich roślin. Należy brać pod uwagę nasłonecznienie ogrodu jak również często także rodzaj gleby, aby mieć pewność, że wybrane rośliny będą się w nim odpowiednio rozwijały. W przypadku niedużych ogrodów wybór roślin które potrzebują wiele miejsca lub urosną do ogromnych rozmiarów z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż zamiast zdobić zaczną zagłuszać inne rośliny lub nawet zbytnio będą zasłaniać dom czy znajdujące się blisko budynki. Warunki, jakie istnieją w ogrodzie wyznaczają także możliwości posadzenia w nim konkretnych roślin, patrząc na ich wymagania. Brak sprawdzeni wymagań planowanych roślin również jest często popełnianym błędem.

Zbyt duża ilość roślin

Wydawać by się mogło, iż ogród powinien być zapełniony roślinnością, jednak takie stwierdzenie powoduje popełnianie kolejnego błędu. Rośliny z biegiem czasu potrzebują więcej miejsca, co należy uwzględnić już na etapie projektu. Ponadto zwłaszcza w sytuacji, gdy ogród ma być jednocześnie miejscem do wypoczynku warto zostawić odpowiednią ilość miejsca na przykład na ustawienie mebli czy zabawek ogrodowych dla dzieci. Pozostawienie przestrzeni umożliwia także odpowiednią pielęgnację roślin, jest bowiem do nich wtedy bezproblemowy dostęp.

Właściwe towarzystwo

Nawet jeśli wybór roślin był odpowiedni i przeprowadzony tak, aby były one dobrane do konkretnego miejsca, często nie sprawdza się, czy mogą one ze sobą sąsiadować. Mowa tutaj na przykład o zasłanianiu jednych roślin przez drugie lub o innych cechach, jak na przykład wydzielane soki, które sprawiają, że nie powinny one być obok siebie umieszczane.

Piękny o każdej porze

Dobrze zaprojektowany ogród powinien cieszyć oczy o każdej porze roku. Często właściciele podczas projektowania skupiają się głównie na jego wyglądzie w porze letniej, gdy rośliny są w pełnym rozkwicie. Dlatego zdarza się, że w innych porach roku nie wygląda on zbyt atrakcyjnie.