Kwiaty i Ogród

Jakie kwiaty warto hodować w domu?

Rośliny domowe mogą dodać stylu i polepszyć jakości powietrza w mieszkaniu, poza ty dom bez kwiatów wydaje się zimny, surowy i niekompletny. Rośliny pełnią swego rodzaju element dekoracyjny i ożywiają wnętrze. Wybór odpowiednich kwiatów domowych niesie ze sobą wiele korzyści. Dlaczego warto otaczać się zielenią i jakie rośliny warto mieć w swoim domu?

Jakie zalety wynikają z posiadania roślin doniczkowych?

Kwiaty domowe uprawia się z przyjemnością. Miło jest patrzeć jak rosną, kwitną i rozwijają się. Oprócz tego, że pięknie wyglądają posiadają również mnóstwo innych zalet, o których warto wiedzieć. Już uczniowie podstawówki wiedzą, że rośliny fotosyntezują – wykorzystują dwutlenek węgla by produkować niezbędny do życia tlen. Obecność roślin sprawia, że ilość tlenu w pomieszczeniu się zwiększa. Inną istotną zaletą posiadania kwiatów jest ich wpływ na wilgotność powietrza. Bardzo ciekawe jest to, że niektóre z kwiatów zwiększają ujemną jonizację powietrza, która pozytywnie wpływa na drowie. Do tego dochodzą takie aspekty jak relaksujący wpływ na człowieka i ogólna poprawa samopoczucia.

Które kwiaty wybrać do domu?

Kwiaty w mieszkaniu pięknie je ozdabiają, a doniczki ustawione w różnych miejscach dodają uroku wszystkim pomieszczeniom. Są takie odmiany, które zawsze się sprawdzą i są chętnie wybierane:

  • storczyki są bardzo efektowne, a wszystko dzięki swoim dużym kwiatom, dostępnym w wielu ciekawych kolorach. Ale uroda to nie jedyna ich zaleta, ponieważ posiadają zdolność neutralizowania smogu elektromagnetycznego, który powstaje podczas używania urządzeń elektrycznych, dlatego dobrym miejscem dla storczyków jest salon i sypialnia.

  • skrzydłokwiat posiada fantastyczną cechę oczyszczania pomieszczeń z takich substancji jak alkohol z perfum, aceton, benzen, formaldehydy i toksyny zawarte w dymie papierosowym. Skrzydłokwiat nie jest kwiatem, który wymaga jakiejś szczególnej pielęgnacji, można zastosować nawozy uniwersalne i regularnie podlewać.

  • paproć, która wspaniale jonizuje powietrze, za sprawą dużej powierzchni liści. Jest to roślina, która pochłania promieniowanie z telewizorów i monitorów, więc warto ozdobić nią salon i gabinet.

Jeśli ktoś nadal zastanawia się czy warto udekorować swój dom kwiatami doniczkowymi to już zna odpowiedź, oczywiście, że warto! Wielu ludzi traktuje rośliny jako ozdoby, zapominając zupełnie o ich zbawiennym wpływie na całe otoczenie. W dzisiejszych czasach powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone, dlatego posiadanie licznych kwiatów z pewnością pomoże ograniczyć szkodliwy wpływ np. smogu.