Kwiaty i Ogród

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki.

Rozmnażanie najciekawszych gatunków doniczkowych nie zawsze jest takie proste, jak nam się wydaje. Jedną z najpewniejszych metod pozyskiwania nowych roślin jest rozmnażanie przez sadzonki półzdrewniałe. Najwłaściwszą ku temu porą jest lato. W ten sposób rozmnażane są np. mirty, oleandry, petunie, pelargonie, niecierpki oraz wiele innych popularnych roślin doniczkowych oraz skrzynkowych.

Sadzonki półzdrewniałe pobierane są z tegorocznych pędów wyrosłych po okresie bujnego wzrostu wiosennego. Powinny być one możne i giętkie i w żadnym razie zdrewniałe. Z problemem zdrewniałych pędów możemy się spotkać wtedy, gdy rośliny były uprawiane pod osłonami i osiągnęły dojrzałość jeszcze przed nadejściem lata. Wierzchołki roślin odcinamy ostrym nożem wraz z trzema – pięcioma parami listków. Optymalna długość tak pobranego pędu powinna wynosić ok 8 cm. Listki położone najniżej oraz kwiaty lub pąki kwiatowe należy usunąć. Zastosowanie środka ukorzeniającego może być pomocne, nie jest jednak konieczne. Kolejnym krokiem jest przygotowanie doniczek, które wypełniamy wyjałowioną ziemią doniczkową. Następnie wykonujemy w niej głęboki dołki (np. patykiem) i sadzimy pędy.

 

Ziemię wokół nich lekko ugniatamy, a sadzonki podlewamy. Bardzo ważne jest, aby miejsce, w którym znajdowała się wcześniej dolna para liści, znalazło się pod powierzchnią gruntu. Przypomnijmy, że właśnie w tym miejscu będą się wykształcać korzenie. W początkowej fazie sadzonki mogą jeszcze nie przyjmować wody., dlatego powinniśmy je zabezpieczyć przed nadmierną utratą wody. W tym celu młode rośliny okrywamy np. foliowym workiem, który rozciągamy na kilku wbitych do doniczki patykach. Dobrym stanowiskiem do przetrzymywania sadzonek są jasne, jednak niezbyt nasłonecznione parapety mieszkań. Opadłe listki należy usuwać na bieżąco, ponieważ w przeciwnym razie mogą stać się zalążkiem chorób grzybowych lub zgnilizny. Ziemię doniczkową powinniśmy utrzymywać w umiarkowanej wilgotności. Po około dwóch – trzech tygodniach sadzonki powinny być już dobrze ukorzenione, oznaką czego będą m.in. grona młodych listków.