Kwiaty i Ogród

Sekrety idealnego trawnika

Początek wiosny to idealny moment na pielęgnację przydomowego trawnika. Wystarczy kilka prostych czynności, aby zielony dywan pięknie prezentował się na naszej posesji. Po sezonie zimowym trawnik może wymagać trochę więcej pracy. Zabiegi pielęgnacyjne warto zacząć od porządnego wygrabienia całego trawnika.

 

Na liście obowiązkowych zadań do wykonania powinna znaleźć się wertykulacja, czyli przycinanie darni. Pracę można sobie ułatwić stosując wertykulatory. Urządzenia te z wyglądu zewnętrznego przypominają dobrze wszystkim znane kosiarki, ale zasada ich działania jest zupełnie inna. Wertykulatory mogą być spalinowe lub elektryczne. Jeżeli areał naszego trawnika nie jest zbyt duży, lepszym rozwiązaniem będzie zakup wertykulatora elektrycznego. Urządzenie na prąd pracuje ciszej, nie zanieczyszcza powietrza spalinami i mniej waży, co wpływa na komfort pracy. Po wertykulacji po prostu zgrabiamy filc i gotowe. Chcąc osiągnąć efekt soczyście zielonego trawnika powinniśmy też dobrać odpowiedni nawóz. Nawożenie to kolejna niezbędna czynność, którą powinniśmy wykonać na wiosnę. W sklepach ogrodniczych znajdziemy bardzo duży wybór różnego rodzaju nawozów. Szczególnie godne polecenia są nawozy długodziałające (3-4 miesiące). Jeśli na trawniku występują liczne nierówności, może być konieczne wałowanie.

 

Urządzenia do wałowania bez problemu kupimy w sieci lub w centrach ogrodniczych. Bardziej zaawansowani fani ogrodnictwa stosują też napowietrzanie trawnika, które polega na nakłuwaniu darni specjalnymi kolcami. Dbając o piękny wygląd zielonego dywanu nie powinniśmy zapominać o jego piaskowaniu, czyli posypywaniu trawnika piaskiem. Samo koszenie i przycinanie traw przy drzewach lub krzewach to już ostatnie etapy całego procesu upiększania trawnika. Dużym problemem jest obecnie susza. Zadbajmy więc o zbieranie deszczówki np. do beczek lub wanienek. Woda jest dziś na wagę złota, a bez podlewania wszystkie nasze wysiłki o wyhodowanie idealnego trawnika mogą pójść na marne. Najlepiej zacząć wszystkie opisane działania już teraz, aby za kilka tygodni cieszyć się widokiem trawnika, którego będą nam zazdrościć wszyscy sąsiedzi.