Kwiaty i Ogród

O czym należy pamiętać sadząc na działce drzewa i krzewy ozdobne?

Rola zieleni w naszym życiu jest niezwykle ważna, dlatego tak wiele osób decyduje się uprawiać na swojej działce czy w ogrodzie drzewa i krzewy. Często jednak zastanawiamy się, jak to zrobić, aby nie tylko zdrowo rosły, lecz także pięknie się prezentowały. Jakich zasad należy przestrzegać sadząc na działce drzewa i krzewy? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, czytaj dalej ten artykuł.

Jakość gleby i sadzonek

W przypadku wszelkich prac ogrodniczych niezwykle ważne jest, aby najpierw przygotować glebę pod sadzonki. Po pierwsze więc, powinniśmy najpierw pozbyć się chwastów, a następnie przekopać obszar działki, na którym planujemy posadzić drzewa lub krzewy.  W zależności od poziomu żyzności naszej gleby, może być potrzebne zastosowanie kompostu lub nawozów mineralnych.

Jeżeli zadbaliśmy o nawiezienie gleby, kolejny krokiem będzie zakup zdrowych sadzonek. Ozdobne drzewa i krzewy najlepiej zakupić bezpośrednio w szkółce leśnej lub też w zaufanym sklepie ogrodniczym. Niezwykle istotne jest, aby nasze sadzonki w momencie zakupu miały zabezpieczone korzenie, tzn. przysypane wilgotną ziemią lub zakryte torfem owiniętym jutową tkaniną. Trzeba zwrócić także uwagę na to, aby liście naszego drzewka nie miały nalotu ani przebarwień itp., a więc krótko mówiąc, aby wyglądały na zdrowe. Sprzedaż różnego rodzaju sadzonek oferuje m.in. szkółka drzew i krzewów z województwa lubelskiego.

Jak rozplanować uprawy drzew i krzewów?

Bardzo ważne jest także dobre rozplanowanie naszych upraw. W tym celu musimy wiedzieć, jak wysokie i szerokie będzie dane drzewko czy krzew. Nie powinniśmy bowiem sadzić ich zbyt blisko siebie, aby nie zasłaniały sobie nawzajem słońca i nie zabierały składników odżywczych. Trzeba też zwrócić uwagę, by krzewów nie sadzić np. zbyt blisko działkowej alejki. Ważne jest także, aby nie planować sadzenia drzewek tuż obok ogródka warzywnego, aby nie zasłoniły one całego światła. W przypadku ogródków działkowych, warto dowiedzieć się, co mówią przepisy odnośnie sadzenia drzew i ich odległości od granicy działki. W sytuacji zwieszania się gałęzi drzewa nad działką sąsiada, możemy być zmuszeni do ich obcięcia na jego wniosek, dlatego warto zadbać o odpowiednią odległość w momencie przygotowywania planu nasadzeń.