Takie te...

Sprawdź czy nie powinieneś suplementować tej witaminy

Witaminy stanowią ważne uzupełnienie naszej codziennej diety. Zapotrzebowanie na niektóre z nich spełniamy wraz ze spożywanym pożywieniem. Jednak nie zawsze tak się dzieje i niekiedy należy rozważyć suplementację.
Zdarza się, że wiele istotnych substancji jest z naszego organizmu wypłukiwanych. Dzieje się tak kiedy prowadzimy zbyt aktywny tryb życia lub jesteśmy narażeni na silny stres. Nie pomaga również picie dużej ilości kawy i herbaty. Do utraty witamin przyczynia się także alkohol.

Ważna witamina z grupy b

Witamina b3 znana także jako witamina pp i niacyna. Jest niezwykle cenna dla naszego organizmu. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, hormonalnego oraz pracy mózgu. Reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Czym grozi niedobór

Jeśli nabawimy się niedoboru niacyny ucierpieć może nasza skóra. Możemy uskarżać się na jej podrażnienie, swędzenie, zaczerwienienie oraz wystąpienie bąbli. Niedobór witaminy pp przyczynia się również do pogorszenia pracy naszego mózgu, zaburzenia koncentracji i zwiększenia obawy przed niektórymi sytuacjami. Przy braku odpowiedniego poziomy b3 nasila się również skłonność do depresji.

Suplementacja czy zmiana diety

Suplementacja witaminą b3 będzie wskazana szczególnie u osób z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, kiedy to wchłanianie witamin z jedzenia jest utrudnione. Na co dzień mamy do dyspozycji wiele źródeł pp. Bogate w nią są mięsa takie jak indyk czy kurczak. Znajdziemy ją też w wieprzowinie. Jako dodatek do mięs warto wybrać ryż lub ziemniaki.